مشخصات اصلی


قیمت: 19500 تومان

معرفی اجمالی محصول

ریشه شیرین بیان دارای نشاسته، پکتین‌ها، پلی ساکاریدها، قندهای ساده، صمغ، موسیلاژ، اسیدهای آمینه، ساپونینهای تری‌ترپنی، فلاونوئیدها، نمک‌های معدنی، مواد تلخ، اسانس، چربی، آسپاراژین، استروژن، تانن، گلیکوزیدها، پروتئین، رزین، استرول‌ها، روغن های فرار و مواد مختلف دیگر می‌باشد(1). گلیسیریزین به‌عنوان ترکیب فعال اصلی، 25-10% عصاره ریشه شیرین بیان را تشکیل می‌دهد. گلیسیریزین یک ترکیب ساپونینی بوده (قدرت شیرین‌کنندگی این ماده 60 برابر بیش از ساکارز) که متشکل از یک آگلیکون تری‌ترپنوئیدی، گلیسیریتیک اسید متصل به یک دی‌ساکارید اسید گلوکورونیک می‌باشد. گلیسیریزین به عنوان یک عامل ضد التهابی و عامل رفع رادیکال‌های آزاد و نیز به عنوان عامل مهار واکنش‌های زنجیره‌ای پراکسیداسیون لیپیدی می‌باشد. گلیسیریزین اثرات کموپروتکتیو، آنتی اکسیدانی و ضد تکثیری را در مدلهای حیوانی نشان داد. کربونوکسولون یک آنالوگ گلیسیریتیک اسید، در درمان اولسرهای گوارشی مانند زخم معده مفید است. فلاونوئیدهای شیرین بیان شامل لیکوریتین، یک چالکون (ایزولیکوریتین) و سایر ترکیبات است. ایزوفلاوون‌ها فعالیت آنتی اکسیدانی و شبه استروژنی قابل توجهی دارند(2). بسیاری از ترکیبات فرار مانند ژرانیول، پنتانول و هگزانول در ریشه وجود دارند و جداسازی ترکیبات مختلف مانند اسید پروپیونیک از اسانس نیز گزارش شده است.

نقد و بررسی
مشخصات فنی
فیلم محصول
پرسش و پاسخ

نقد و بررسی


تننظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده, کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک, تقویت غدد آدرنال و افزایش هورمونهای ضد استرس, حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی

عصاره شیرین بیان در درمان گلو درد، سرفه و سرماخوردگی مؤثر است. کربنوکسولون (یک ترکیب نیمه مصنوعی به دست آمده از شیرین بیان) ترشح موکوس معده را تحریک می‌کند. با همین مکانیسم، عصاره ریشه شیرین بیان ممکن است قادر به تحریک ترشحات مخاط تراشه شده و باعث اثرات تسکین دهندگی و خلط آوری شود(4). محتوای بالای جزء فنلی در عصاره شیرین بیان، مسئول فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی این عصاره با استفاده از مهار قابل توجه رادیکال‌های آزاد، تحویل هیدروژن، شیلیتینگ یونهای فلزی و پراکسیداتیو ضد چربی است. فعالیت آنتی‌اکسیدانی فلاونوئیدهای ریشه شیرین بیان بیش از 100 برابر قویتر از فعالیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین E است. بنابراین عصاره این گیاه می‌تواند به طور مؤثری در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی جهت حفاظت از پوست و مو در برابر آسیب اکسیداتیو استفاده شود(5). عصاره ریشه شیرین بیان، روند بهبود زخم معده و دهان را افزایش می‌دهد. گزارش شده است که گليسيريتينيك اسید موجود در عصاره ریشه شیرین بیان اثر ضد التهابی شبیه به گلوکوکورتیکوئیدها ومینرالوکورتیکوئیدها دارد. طبق مطالعات فارماکولوژیک، اسید گلیسیریزیک همه عوامل مسئول ایجاد التهاب را مهار می‌کند. این ماده فعالیت سیکلواکسیژناز و تشکیل پروستاگلندین (به‌طور مشخص PGE2) را مهار می‌کند. همچنین به‌طور غیر مستقیم مسئول مهار تجمع پلاکتی است(6). گزارش شده است که عصاره ریشه شیرین بیان مانع از رشد ویروس‌ها، قارچ‌ها، باکتریها و مالاریا می‌شود. یک مطالعه بالینی بر روی فعالیتهای ضد ویروس ریباویرین، 6- آزوریدین، پیرازوفورین، مایکوفنولیک اسید و گلیسیریزین ثابت کرد که گلیسیریزین در کنترل تکثیر ویروس مؤثرتر بود(7). اثر عصاره ریشه شیرین بیان بر پروفایل لیپیدی سرم و آنزیم های کبدی در موش مورد مطالعه قرار گرفت. فعالیت ضد چربی خون و قند خون در دوزهای پایین عصاره ریشه شیرین بیان وجود دارد(8). با توجه به مطالعات انجام شده در داخل بدن، عصاره ریشه شیرین بیان سبب جلوگیری از افزایش مقدار کمپلکس ایمنی مربوط به بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک شد. افزایش معنی‌دار قدرت یادگیری و حافظه موش در دوز mg/kg 150 گزارش شده است. 18بتا- گلیسیریتیک اسید (یک آگلیکون اسید گلیسیریزیک) فعالیت حفاظت کبدی با مهار تولید رادیکال‌های آزاد و همچنین پراکسیداسیون چربی را نشان می‌دهد(9).

دستور مصرف : روزی یک کپسول، قبل از صرف غذا همراه با آب میل شود و یا بر اساس دستور پزشک مصرف گردد.

منع مصرف :

در بیماران با اختلالات قلبی، عروقی و مبتلایان به فشار خون و ناراحتیهای کبدی با احتیاط مصرف گردد.

عوارض جانبی :

استفاده طولانی مدت این دارو سبب احتباس آب و نمک شده که ممکن است باعث افزایش فشار خون عروقی و کاهش ادرار و در نتیجه ادم شود.

مصرف در دوران بارداری و شیر دهی :

در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از مصرف مقادیر بیش از حد دارو پرهیز نمود.

نکات قابل توصیه :

  • دور از نور و در جای خشک و خنک نگهداری نمائید.
  • دور از دسترس اطفال نگهدارید.
مشخصات فنی


فیلم محصولپرسش و پاسخ


ارسال پرسش جدید

نام :
ایمیل :
متن :
کد امنیتی : ریست تصویر