داروی گیاهی درمان کبد در مشهد ساخته شد

مشهد - ایرنا - داروی گیاهی به شکل کپسول با خاصیت محافظت و درمان بیماری های کبدی به وسیله پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد طراحی و ساخته شد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، فرمولاسیون این کپسول گیاهی که لیورفول 120 نام گرفته، توسط شرکت دانش بنیان «کیمیا فرآور بوعلی» مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی این دانشگاه تولید شده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان کیمیا فرآور بوعلی در این خصوص گفت: این دارو ترکیبی از عصاره‌های گیاهی خار مریم، قاصدک، چیساندرا، اسفرزه و سایر ترکیبات مؤثر است که برای نخستین بار در کشور تولید شده است.
دکتر «فاطمه حسن زاده» افزود: کپسول لیورفول برای محافظت کبد و تنظیم مطلوب آنزیم‌های کبدی، تسکین التهاب‌های کبدی و تقویت عملکرد کبد با خاصیت آنتی اکسیدانی و موثر در کنترل بیماری کبد چرب کاربرد دارد.
وی بیان کرد: این کپسول گیاهی در درمان هپاتیت حاد و مزمن نیز مؤثر است و مصرف آن افزون بر بهبود ویژگی های بافتی کبدی، منجر به طبیعی و عادی شدن سطح آنزیم‌های کبدی و «بیلی‌روبین توتال» در بیماران مبتلا به بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل نیز می شود.
حسن زاده گفت: این فرآورده دارویی اکنون مراحل اولیه پذیرش کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو را می گذراند و امید می رود تولید صنعتی آن تا پایان سال 97 آغاز شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی شرق کشور دارای افزون بر 9 هزار دانشجو و بیش از 20 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.

********************************************************************************************

اخبار سایت

محققان پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به طراحی و ساخت کپسول گیاهی با خاصیت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر شدند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، کپسول گیاهی لیکوری کپ جهت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمون های ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی برای نخستین بار توسط شرکت دانش بنیان «کیمیا فرآور بوعلی» مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد.

دکتر فاطمه حسن زاده، مدیر عامل شرکت دانش بنیان کیمیا فرآور بوعلی اظهار کرد: فرمولاسیون این داروی گیاهی برای اولین بار در ایران و توسط شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی" طراحی و مطالعات فارماکولوژیک آن، در پژوهشکده بوعلی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: این فرآورده موفق به اخذ پروانه ساخت از سوی سازمان غذا و دارو شده و مرحله اول تولید صنعتی این داروی گیاهی شامل ۱۰۰ هزار کپسول، تا پایان اردیبهشت ماه امسال به پایان خواهد رسید.

حسن زاده تصریح کرد: یکی از مواد مؤثره موجود در این کپسول، گلیسیریزین است که به عنوان یک عامل ضد التهابی و عامل رفع رادیکال‌های آزاد و نیز به عنوان عامل مهار واکنش‌های زنجیره‌ای پراکسیداسیون لیپیدی است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان کیمیا فرآور بوعلی افزود: لیسیریزین اثرات کموپروتکتیو، آنتی اکسیدانی و ضد تکثیری را در مدلهای حیوانی نشان داد. کربونوکسولون یک آنالوگ گلیسیریتیک اسید از دیگر مواد مؤثره این دارو، در درمان اولسرهای گوارشی مانند زخم معده مفید است و ترشح موکوس معده را تحریک می‌کند. با همین مکانیسم، لیکوری‌کپ قادر به تحریک ترشحات مخاط تراشه شده و باعث اثرات تسکین دهندگی و خلط آوری می‌شود.

حسن زاده خاطرنشان کرد: موارد مصرف این داروی گیاهی شامل تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمونهای ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی است.

وی اظهار امیدواری کرد: تولید انبوه این محصول، گامی مؤثر در درمان ناراحتیهای عصبی گوارشی در کشور باشد.


*******************************************************************************************

اخبار سایت